Vajnachská diaspora České republiky, o. s.

Domů | Stanovy | Kontakt
Obr: jezero Kezenoj-Am

Vzpomínková akce k 80. výročí násilné deportace Vajnachů

V den 80. výročí, 23. února 2024, se již podvacáté uskutečnil pietní výstup na Petřín k uctění památky obětí. Vedle Vajnachů a Čechů se tentokrát zůčastnili i lidé z dalších národů, které byly Ruskem v rámci jeho imperiální politiky nejen násilně deportovány, ale doslova vybíjeny.

Účastníci si vedle genocidy Čečenců a Ingušů tentokrát připomněli vyhlazení dvanácti sibiřských národů a vybíjení Kamčadalů, Evenků, Jakutů, Mansijců, Jukagirů, Čukčů, Korjaků a Itelmenů v rámci dobývání Sibiře carským Ruskem.
Připomenuto bylo dále vybití osmi miliónů Kavkazanů (z celkového počtu šestnác miliónů) v rámci první kavkazské genocidy 1840-1864. Vzpomenuty byly též národy formálně nuceně „deportované“, ale fakticky vybíjené imperiálním Ruskem v období 2. světové války, a to: Korejci, Němci, Finové, Karačajevci, Kalmykové, Čečenci, Oseti, Inguši, Balkaři, Krymští Tataři, Meschetští Turci, Kozáci, Poláci, Bělorusové, Ázerbájdžánci, Kurdové, Židé, Asyřané, Číňané, Rusové, Íránci, Íránští Židé, Ukrajinci, Moldavané, Litevci, Lotyši, Estonci, Řekové, Italové, Bulhaři, Arméni, Hemšinové, Turci, Tádžikové, Jakuti, Abcházcia Maďaři.
Závěrem jsme zmínili i další národy, které se i po smrti Stalina staly novodobou obětí ruského státního terorismu a Ruskem rozpoutaných válek: Ázerbájdžánci, Arméni, Gruzíni, Abcházci, smíšené rodiny Gruzínů a Abcházců, Moldavané, Oseti, smíšené rodiny Gruzínů a Osetů, Syřani a aktuálně Ukrajinci.

Vzpomínková akce 2024 Vzpomínková akce 2024 Vzpomínková akce 2024 Vzpomínková akce 2024 Vzpomínková akce 2024
Vzpomínková akce 2024 Vzpomínková akce 2024 Vzpomínková akce 2024 Vzpomínková akce 2024 Vzpomínková akce 2024

Vzpomínková akce k 70. výročí hromadné deportace Vajnachů

V den 70. výročí, 23. února 2014, se uskutečnil pietní výstup na Petřín k uctění památky obětí deportací. Účastníci se sešli u památníku obětem komunismu na Újezdě, mezi Bludištěm a kostelem sv. Vavřince proběhla společná vzpomínková kontemplace a po sestupu byli účastníci pozváni na čaj.

Pamětníci zavzpomínali na toto těžké období, na své rodiče příbuzné a známé, které tragédie postihla, zvláště pak na ty, kteří přitom přišli o život.

Pořádali: Vajnachská diaspora ČR, Člověk v tísni, Česko-čečenská společnost, Gulag.cz a Post Bellum

Vzpomínková akce 2014 Vzpomínková akce 2014 Vzpomínková akce 2014 Vzpomínková akce 2014 Vzpomínková akce 2014 Vzpomínková akce 2014

Beseda o deportaci Vajnachů v roce 1944

Beseda o deportaci Vajnachů v roce 1944 a dnešní situaci v Čečensku, Ingušsku a na severním Kavkazu se uskutečnila 20. února 2014 v centru Langhans (Vodičkova 37, Praha 1).

"Náhle vojáci zavřeli vrata na závoru, stodolu plnou lidí obsypali senem a zapálili. V předtuše smrti lidé v poslední chvíli provalili vrata ze stodoly, ale vojáci začali střílet z automatů. Hradba z těl zamezila v úniku ostatním, všichni uhořeli", vzpomíná Salamat Gajev, který jako pětiletý přežil tragédii v horské vesnici Chajbach, kde během deportací vojáci NKVD upálili 700 lidí ve stodole.

Debaty se zúčastnili Movlad Adaev (předseda Vajnachské diaspory ČR), Tomáš Šmíd (politolog FSS Masarykovy university), Ivana Skálová (koordinátorka severokavkazských projektů, Člověk v tísni), Jana Hradilková (Česko-čečenská společnost) a také přímí čečenští pamětníci událostí.

Beseda o deportaci 1944 Beseda o deportaci 1944 Beseda o deportaci 1944

Přednáška prof. D. Tepse "Vajnachové doma a v zahraničí"

Deni Teps

Vajnachská diaspora uspořádala za spolufinancování městské částí Praha 1 dne 12. prosince 2012 v pražském kině Evald veřejnou přednášku o vývoji vajnachské národnosti a současné situace v Čečensku a Ingušsku.
Doktor právnických a historických věd, profesor petrohradské univerzity Deni Teps, který je prezidentem světového čečenského kongresu, představil skutečné problémy Čečenska, Ingušska, oblasti Kavkazu a Ruska. Zejména:

  • historii vajnachů
  • ruské zájmy na Kavkazu
  • popis současné situace v oblasti Kavkazu
  • ruské metody a mechanismy poškozavání Vajnachů, jejich práv a ničení jejich vlastní identity
Soubory v PDF ke stažení:   Úvodní slovo moderátora (česky)   Přednáška prof. D. Tepse (rusky) Přednáška prof. D. Tepse
Přednáška prof. D. Tepse Přednáška prof. D. Tepse Přednáška prof. D. Tepse Přednáška prof. D. Tepse

Pomoc při povodních v ČR 2013

První vlna povodní v České republice 2013 probíhala od 29. května do 5. června po několikadenním dešti. Potoky a řeky dosáhly úrovně dvacetileté až stoleté vody. Zasaženo bylo a velké škody byly napáchány v celkem 970 obcích včetně velkých měst jako Ústí nad Labem, Děčína, Prahy, Plzně a Českých Budějovic. Pro hlavní město Prahu byl vyhlášen nouzový stav. Odstraňování následků škod se zúčastnilo velké množství dobrovolníků.

Vajnachská komunita se na odstraňování škod podílela prostřednictvím Českého červeného kříže. Skupina Vajnachů žijících v ČR pomáhala 8. června 2013 občanům vyplaveným v Černošicích u Prahy, kam byla Českým červeným křížem přidělena.

Pomoc při povodních v ČR 2013 Pomoc při povodních v ČR 2013 Pomoc při povodních v ČR 2013 Pomoc při povodních v ČR 2013

Aktuálně: Divadlo Meet Factory nastudovalo inscenaci o konsekvencích třetí kavkazské genocidy zvanou Aluminiová královna podle stejnojmené knihy Petry Procházkové. Ukázka na youtube.com zde.